Mercer Island FC Complete Club Schedule Export schedule to Excel
September 2022 October 2022 November 2022 December 2022 January 2023 February 2023 March 2023 April 2023 September 2023 October 2023 November 2023 December 2023 January 2024 February 2024 March 2024 April 2024
  March 2024
  Date Time Home Team   Away Team Field Division
4 Sat Mar 2 2:30 pm MIFC B11 Maroon vs. FME SC B11 White Chinook Middle School West BU13 (11) Division 3 Green
6 Sat Mar 2 11:30 am MIFC G14 Maroon vs. FME SC G14 Blue Clyde Hill Elementary Field 1 GU10 (14) Division 2/3
41 Sat Mar 2 9:00 am MIFC G08 Maroon vs. Seattle United NW G08 Blue Islander Middle School GU16 Division 2 (08)
3 Sat Mar 2 1:45 pm Seattle United SH B10 Blue vs. MIFC B10 Maroon Nathan Hale HS Nathan Hale Stadium BU14 (10) Division 3 Blue
6 Sat Mar 2 10:30 am Seattle United NW B11 White vs. MIFC B11 White Shorecrest HS BU13 (11) Division 4
2 Sat Mar 2 10:30 am MIFC B11 Maroon vs. Crossfire Select B11D South Mercer Playfields East BU13 (11) Division 3 Green
8 Sat Mar 2 3:30 pm MIFC G12 Maroon vs. NWSC Deception FC G12 Spiritridge Elementary Turf GU12 (12) Division 2
4 Sat Mar 2 9:00 am MIFC G11 Maroon vs. Seattle United NW G11 Blue Wilburton Soccer Field GU13 (11) Division 3 Blue
4 Sun Mar 3 9:00 am BUFC B14 Blue vs. MIFC B14 Maroon Newport Heights Elementary Turf BU10 (14) Division 2
2 Sun Mar 3 9:00 am MIFC B10 Maroon vs. Crossfire Select B10B (Caufield) Newport Hills Park Soccer Field BU14 (10) Division 3 Blue
2 Sun Mar 3 2:00 pm Whatcom County Select G11 Sorenson vs. MIFC G11 Maroon Phillips 66 Soccer Park Turf 1 GU13 (11) Division 3 Blue
1 Sun Mar 3 1:30 pm Seattle United NW G14 Blue vs. MIFC G14 Maroon Ridgecrest Elementary East GU10 (14) Division 2/3
9   Sat Mar 9 MIFC B13 Maroon vs. Crossfire Select B14 B (Adair) BU11 (13) Division 3
5 Sat Mar 9 2:00 pm Whatcom County Select B10 Spanel vs. MIFC B10 Maroon Bellingham High School Turf BU14 (10) Division 3 Blue
8 Sat Mar 9 9:30 am MIFC B14 Maroon vs. Seattle United SH B14 White Clyde Hill Elementary Field 1 BU10 (14) Division 2
6 Sat Mar 9 9:00 am MIFC B11 Maroon vs. HSC B11 Eagles FC (Trujillo) Islander Middle School BU13 (11) Division 3 Green
7 Sat Mar 9 10:30 am MIFC B11 White vs. IFC B11 Select/Long Islander Middle School BU13 (11) Division 4
5 Sat Mar 9 2:30 pm Whatcom County Select G12 Lindsey vs. MIFC G12 Maroon Phillips 66 Soccer Park Turf 2 GU12 (12) Division 2
45 Sat Mar 9 9:30 am MIFC G08 Maroon vs. Lake Hills Select G08 Braddy South Mercer Playfields East GU16 Division 2 (08)
6 Sat Mar 9 9:00 am MIFC G11 Maroon vs. Crossfire Select G12 A Wilburton Soccer Field GU13 (11) Division 3 Blue
12 Sun Mar 10 4:00 pm MIFC G11 Maroon vs. Whatcom County Select G11 Sorenson GU13 (11) Division 3 Blue
12 Sat Mar 16 9:00 am Seattle United SH G14 Blue vs. MIFC G14 Maroon Echo Lake Elementary East GU10 (14) Division 2/3
11 Sat Mar 16 12:00 pm Seattle United NW B14 White vs. MIFC B14 Maroon Echo Lake Elementary West BU10 (14) Division 2
3 Sat Mar 16 10:00 am NWSC Deception FC G12 vs. MIFC G12 Maroon Fort Nugent Park Field #10 GU12 (12) Division 2
10 Sat Mar 16 9:00 am MIFC B11 White vs. Seattle United SH B11 White Islander Middle School BU13 (11) Division 4
8 Sat Mar 16 10:30 am MIFC B10 Maroon vs. Seattle United SH B10 Blue Islander Middle School BU14 (10) Division 3 Blue
10 Sat Mar 16 4:00 pm Seattle United SH B13 White vs. MIFC B13 Maroon Shoreline Center Shoreline B East BU11 (13) Division 3
7 Sun Mar 17 6:45 pm FME SC B11 White vs. MIFC B11 Maroon Surprise Lake Middle School Turf Field BU13 (11) Division 3 Green
2 Fri Mar 22 5:00 pm Valor B11 Robinson vs. MIFC B11 White Petrovitsky 2 BU13 (11) Division 4
15   Sat Mar 23 MIFC B13 Maroon vs. Cascade FC B13 White BU11 (13) Division 3
13 Sat Mar 23 11:00 am MIFC B14 Maroon vs. Valor B14 Krise-Russo Clyde Hill Elementary Field 1 BU10 (14) Division 2
9 Sat Mar 23 2:30 pm HSC B11 Eagles FC (Trujillo) vs. MIFC B11 Maroon Hiawatha Community Center Sports Field BU13 (11) Division 3 Green
10 Sat Mar 23 11:00 am MIFC B10 Maroon vs. Whatcom County Select B10 Spanel International School Upper BU14 (10) Division 3 Blue
13 Sat Mar 23 1:45 pm Sky River Pumas vs. MIFC B11 White Lake Tye #1 North BU13 (11) Division 4
15 Sat Mar 23 3:30 pm Seattle United South G14 Blue vs. MIFC G14 Maroon McGilvra School McGilvra Elem GU10 (14) Division 2/3
9 Sat Mar 23 12:30 pm Crossfire Select G12 A vs. MIFC G11 Maroon Perrigo Park Perrigo 1 GU13 (11) Division 3 Blue
10 Sat Mar 23 3:15 pm MIFC G12 Maroon vs. Whatcom County Select G12 Lindsey Spiritridge Elementary Turf GU12 (12) Division 2
7 Sun Mar 24 3:00 pm Seattle United NW G11 Blue vs. MIFC G11 Maroon Lower Woodland #2 GU13 (11) Division 3 Blue
18   Sat Mar 30 MIFC B13 Maroon vs. Southlake Select B13 City FC Black BU11 (13) Division 3
12   Sat Mar 30 PSA Force G12 Black vs. MIFC G12 Maroon GU12 (12) Division 2
18 Sat Mar 30 11:30 am MIFC G14 Maroon vs. Seattle United NW G14 Blue Clyde Hill Elementary Field 1 GU10 (14) Division 2/3
12 Sat Mar 30 12:00 pm Crossfire Select B10B (Caufield) vs. MIFC B10 Maroon Marymoor Park Marymoor 1 BU14 (10) Division 3 Blue
18 Sat Mar 30 12:30 pm MIFC B14 Maroon vs. NSC B14B Raptors Newport Heights Elementary Turf BU10 (14) Division 2
12 Sat Mar 30 2:00 pm Crossfire Select B11D vs. MIFC B11 Maroon Perrigo Park Perrigo 1 BU13 (11) Division 3 Green
16 Sat Mar 30 9:00 am MIFC B11 White vs. Valor B11 Robinson Wilburton Soccer Field BU13 (11) Division 4

  - rescheduled in last seven days, - rescheduled since Feb 8